Unikátní laboratoř na testování pryže v hledáčku České televize

Českou televizi zaujala naše laboratoř na testování pryže. Výměna pneumatik teď zaměstnává všechny pneuservisy,  štáb redakce zpravodajství tak zavítal během natáčení rovněž do Centra polymerních systémů, konkrétně do unikátní laboratoře na testování pryže. Dr. Radek Stoček podrobně vysvětlil, jak se vzorky v našem centru testují.

Centrum polymerních systémů získalo prestižní ocenění HR Award

Centrum polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získalo prestižní ocenění HR Award, čímž se zařadilo mezi necelou desítku špičkových výzkumných pracovišť v České republice, které se aktuálně tímto oceněním mohou pyšnit.

Zlínská stopa v cenách firmy Siemens

Zlín – 1. března 2019 – Již 21. ročník prestižní vědecké soutěže Wernera von Siemense vyvrcholil včera v podvečer v historických prostorách Betlémské kaple předáním cen. Kromě hlavních cen určených mladým vědcům, studentům a pedagogům byla předána i zvláštní ocenění.

Prof. Vladimír Sedlařík byl slavnostně uveden do funkce rektora UTB

Slavnostní inaugurací byl dnes symbolicky uveden do funkce rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně prof. Ing. Vladimír Sedlařík, Ph.D. Tradičního akademického obřadu, který se traduje po staletí a který přispívá k pospolitosti akademické obce a sounáležitosti všech vysokých škol, se v univerzitní aule zúčastnilo přes 400 hostů z celé republiky i ze zahraničí.

Nové látky schopné aktivace C-H vazby aromatických uhlovodíků byly vyvinuty ve spolupráci s CPS

N-heterocyklické carbeny, látky obsahující atom uhlíku v oxidačním stupni +II nesoucím volný elektronový pár, mají široké využití v organické i anorganické chemii. Je-li uhlík nahrazen těžším prvkem 14. skupiny (Ge, Sn, Pb), je možné získat látky s ještě pozoruhodnějšími vlastnostmi schopné např. aktivace CO2 nebo metanu za mírných podmínek.

Zlínští vědci mohou zbavit nemocnice bakterií

Zbavit prostředí ve zdravotnickém zařízení nežádoucích mikroorganismů a dalších škodlivin během několika vteřin? Co dnes zní jako utopie, může být v blízké době díky spolupráci českých a slovinských výzkumníků běžné. Vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) a Institutu Jožefa Stefana (IJS) v Lublani totiž zkonstruovali přístroj, který efektivně generuje ultrafialové (UV) záření. Na vynález získala UTB společně s IJS na konci roku 2018 evropský patent.

PF 2019

Krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2019.